WOLONTARIAT
Wolontariat to powołanie, a nie praca za darmo. To jedna z możliwości angażowania się w sprawy społeczne. W tym roku szkolnym w Szkole Podstawowej nr 3 im Mikołaja Kopernika powstało Szkolne Koło Wolontariatu. Członkami koła mogą zostać uczniowie klas VI-VIII a opiekunem jest P. Danuta Lorczak. Uczniowie, którzy do tej pory zainteresowali się ideą wolontariatu, mają świadomość, że stwarza ona każdemu młodemu człowiekowi szansę na rozwój własnej osobowości. Pozwala na rozwijanie posiadanych umiejętności. Przyczynia się do odkrywania nowych dobrowolnych działań, bezinteresownego niesienia pomocy ludziom potrzebującym. Buduje poczucia sensu z faktu pomagania innym i uzyskanie poczucia satysfakcji.
7 listopada odbyło się spotkanie popularyzujące wiedzę o wolontariacie. Do szkoły zaprosiliśmy Panie: Ewę Krzemień i Magdalenę Malinowską -opiekunki Klubu Ośmiu przy ZSEH w Żninie. Wolontariuszki zapoznały nas z działaniami, jakie można podejmować w ramach wolontariatu, od tych małych na terenie szkoły, przez lokalne akcje i takie, które wykraczają poza nasze lokalne środowisko.
WIZYTA WOLONTARIUSZY W DOMU DZIENNEGO POBYTU „ RADOŚĆ ŻYCIA”
W MOGILNIE
18 grudnia 2018 roku wolontariusze z naszej szkoły pod opieką pani Danuty Lorczak odwiedzili pensjonariuszy Domu Dziennego Pobytu dla osób chorych „Radość Życia”. Uczniowie przygotowali krótki występ muzyczny z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Składane pensjonariuszom życzenia przeplatane były kolędami. Na koniec występu młodzież obdarowała wszystkich przygotowanymi przez siebie pierniczkami oraz własnoręcznie wykonanymi kartami z życzeniami.
Występ uczniów dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń, większość osób bardzo chętnie włączyła się do wspólnego śpiewu, a na ich twarzach można było dostrzec wzruszenie. Dla takich przeżyć warto poświęcać czas.
W grudniu, uczniowie naszej szkoły wykonywali kartki świąteczne wg. własnego projektu. Wszystkie kartki wraz z bożonarodzeniowymi życzeniami zostały wręczone osobom chorym, starszym i samotnym.
Wolontariusze z świątecznymi życzeniami u chorych w szpitalu.
Okres świąteczny to czas składania sobie życzeń, wspólnego spędzania czasu i śpiewania kolęd. Niestety nie każdy może cieszyć się tym w domu rodzinnym. Są ludzie chorzy i starsi, którzy musieli pozostać w szpitalu w czasie przedświątecznym. O nich właśnie pamiętali wolontariusze z Koła Wolontariatu działającego przy SP 3 w Mogilnie, którzy wcześniej przygotowali życzenia dla wszystkich pacjentów oraz paczki z pierniczkami.
18 grudnia 2018r młodzież wraz z opiekunem wolontariatu Danutą Lorczak, przy śpiewie kolęd przekazała przygotowane upominki wraz z życzeniami chorym przebywającym na wszystkich oddziałach mogileńskiego szpitala, lekarzom i pielęgniarkom. Pracowników szpitala zaskoczyła tak wielka empatia i wrażliwość młodych ludzi w stosunku do osób potrzebujących i chorych. Właśnie dlatego zawsze będziemy pamiętać o chorych i w miarę możliwości sprawić im takie niespodzianki.
PLUSZAK I CZEKOLADA DLA PRZYJACIELA
Serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom za udział w akcji „ Pluszak
i czekolada dla przyjaciela”.
Zebraliśmy ponad 130 pluszowych maskotek oraz 60 czekolad. Czterdzieści pluszaków już przed świętami trafiło do KOPD (Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Inowrocławiu). Sześćdziesiąt maskotek wraz z czekoladami zostanie przekazana uczniom naszej szkoły podczas bali karnawałowych. Trzydzieści przekażemy dla małych pacjentów mogileńskiego pogotowia ratunkowego. Bardzo trudno wyrazić smutek, jaki przechodzą najmłodsi, gdy doskwiera im ból, a do tego są z dala od swoich najbliższych. Także w takiej sytuacji pluszaki okazują się niezawodne! Mały pogromca wielkich smutków sprawia, że z twarzyczek znika strach i ukazuje się uśmiech. Dzieci czują się bezpieczniej i są w stanie odwrócić swoją uwagę od bólu czy nieprzyjemnych zabiegów. Taki pluszowy przyjaciel odgrywa ogromnie ważną rolę w trudnych dla dzieci chwilach.
Dzięki Państwa zaangażowaniu, na twarzach wielu dzieci pojawił i jeszcze pojawi się uśmiech.
Dziękujemy!
Wolontariusze wraz z opiekunem
WOLONTARIUSZE Z SP3 DLA RODZICÓW
Dnia 4 lutego w naszej szkole odbyły się zebrania z rodzicami. Tematem spotkań była informacja o ocenach z poszczególnych przedmiotów i zachowaniu uczniów oraz sprawy bieżące.
Młodzież ze Szkolnego Koła Wolontariatu pomyślała o rodzicach, którzy zmęczeni i przemarznięci przychodzą często prosto z pracy na zebrania. Aby już przy wejściu do szkoły rodzice poczuli się lepiej, czekał na nich słodki poczęstunek, dzięki któremu na ich twarzach pojawił się uśmiech.
Nasi wolontariusze pomagali nauczycielom klas I – III, IV-VI w organizacji Balu Karnawałowego. Wspólna zabawa z najmłodszymi uczniami naszej szkoły sprawiła wiele radości wolontariuszom, a także samym uczniom.
Jest karnawał. W karnawale wszyscy urządzają bale.
To tradycja bardzo stara, strojów pięknych co niemiara!
Niech się bawią duzi, mali zgromadzeni na tej Sali
Tymi słowami młodzież ze Szkolnego Koła Wolontariatu rozpoczęła coroczny bal karnawałowy dla najmłodszych kolegów i koleżanek.
Wolontariusze poprowadzili zabawy karnawałowe, konkursy i tańce, pomagając nauczycielom klas I-III w organizacji balu. Wspólnie
z młodszymi kolegami i koleżankami tańczyli Makarenę, Kaczuchy, Zumbę.
Z pośród bawiących się wybrano Królową i Króla tańca oraz przeprowadzono wiele zabaw i konkursów.
Wspólna zabawa z najmłodszymi uczniami naszej szkoły sprawiła wiele radości wolontariuszom, a także samym uczniom. Prawdziwą niespodziankę wolontariusze zostawili na koniec zabawy, kiedy to wszyscy nasi najmłodsi uczniowie zostali obdarowani pluszakami i słodyczami.
Ten bal na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.
1 kwietnia 2019r. uczniowie Szkoły Podstawowe nr 3 w Mogilnie – przedstawiciele Szkolnego Koła Wolontariatu brali udział w spotkaniu i warsztatach dotyczących funkcjonowania, w środowisku szkolnym i poza szkołą osób z autyzmem. Młodzież dowiedziała się jak i co czują Te osoby, oraz jak je zrozumieć i im pomóc.
Warsztaty te zostały zorganizowane w Zespole Szkół w Mogilnie w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Uczestnicy spotkania byli ubrani na niebiesko , wyrażając w ten sposób swoją solidarność i życzliwość w stosunku do osób ze spektrum autyzmu.
Celem tych działań była integracja uczniów z autyzmem i zespołem Aspergera ze społecznością szkolną, zwiększenie świadomości i wrażliwości społecznej wobec osób borykających się z tym problemem. Wszyscy wiedzą, że osoby z autyzmem nie są gorsze tylko inaczej czują, słyszą otaczający ich świat.
DZIEŃ DZIECKA
Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu postanowili zorganizować dla najmłodszych uczniów naszej szkoły DZIEŃ DZIECKA. Dnia 3 czerwca 2019r. zaplanowano zajęcia integracyjne dla klas pierwszych z okazji ich święta. Lekcje poprowadziły osoby
ze szkolnego wolontariatu przygotowując zawody sportowe, zajęcia plastyczne a nawet słodkie atrakcje itp. Dzieciom i ich wychowawcom zajęcia bardzo się podobały.