CYKLICZNE IMPREZY
„Święto Niezapominajki” to akcja Programu 1 Polskiego Radia."
Kulminacja obchodów przypada 15 maja. Jest to okazja, by dać dowód pamięci osobom nam bliskim- przyjaciołom, ukochanym, znajomym-wszystkim, których lubimy, cenimy, szanujemy. Kwiaty niezapominajki polnej pełnią rolę symbolu pamięci i miłości. Akcja ma także wymiar ekologiczny- ma przypominać nam o ochronie przyrody i zachowaniu bogatej różnorodności biologicznej naszego kraju. Niektórzy traktują ten dzień jako alternatywę 14 lutego-popularnych walentynek. Pomysłodawcą akcji był nieżyjący redaktor polskiego radia Andrzej Zalewski, prowadzący audycję Eko-Radio. Tak mówił o swojej akcji: „ Niezapominajka nawiązuje do tradycji wiejskich bukietów, które układane były z kwiatów polnych i łąkowych. Jest kwiatem naszych łąk, leśnych uroczysk, bagien i torfowisk, rośnie nad brzegami strumieni, na obrzeżach lasów, ale rośnie również w naszych ogrodach i obejściach, a 15 maja zakwitnie w naszych sercach”. Nasza szkoła dołączyła do niezapominajkowej akcji w 2006 roku. Inicjatorką i pierwszą organizatorką była Pani Elżbieta Majcherkiewicz emerytowana nauczycielka naszej szkoły. Dołączyły do niej Panie : Aleksandra Schulz i Sławomira Zielińska, które do dzisiaj organizują szkolny Dzień Niezapominajki. Starają się także „zarazić” tą akcją Mogilno i okolice. Tego dnia cała społeczność „Trójki” ubiera stroje w barwach niezapominajki: zielonym, żółtym, niebieskim. Dekoruje pomieszczenia bukietami kwiatów ogrodowych, sadzi niezapominajki, składa życzenia sobie nawzajem oraz mieszkańcom Mogilna. Co roku obchodom przyświeca inne hasło- idea, ale wszystkie łączy jedno-przypominanie o najważniejszych sprawach: życzliwości, uśmiechu, zrozumieniu, dbaniu o naturalne środowisko.
Dołącz do nas! Zadbaj o odpowiedni strój i nastrój! Zapraszamy!
Zainteresowanym polecamy także:
UROCZYSTE PRZYRZECZENIE KLAS PIERWSZYCH, PASOWANIE NA UCZNIA
Co roku, na początku października, do braci uczniowskiej przyjmowani są uczniowie klas pierwszych. Prezentują własne umiejętności aktorsko-muzyczne, potem przyrzekają na sztandar szkoły być dobrymi uczniami. Na koniec odbywa się pasowanie na ucznia za pomocą symbolicznego ołówka. Starsi uczniowie prezentują się w strojach niecodziennych i mają dla „maluchów” niespodzianki.
ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY
Święto odbywa się co roku w dniu urodzin patrona Mikołaja Kopernika, czyli 19 lutego. Przygotowany jest uroczysty apel w którym uczestniczą wszyscy uczniowie. W trakcie apelu wręczane są dyplomy „Wzorowy uczeń”.
W tym dniu przybliżana jest postać patrona, jego zainteresowania, odkrycia. Zwykle samorząd uczniowski organizuje konkurs plastyczny „Portret patrona”.
Z patronem Mikołajem Kopernikiem związany jest hymn szkolny.
PORANKI WIGILIJNE
Poranki odbywają się zwykle 22 grudnia w sali gimnastycznej. Biorą w nich udział wszyscy uczniowie, ale w mniejszych grupach, po 3-4 klasy jednocześnie. W trakcie poranku jest czytana Ewangelia o narodzinach Jezusa. Potem prezentowane są jasełka, a następnie składane życzenia. Uroczyste spotkanie kończy się wspólnym śpiewem kolęd.